پیامدهای منفی ازدواج با مرد ميانسال یا متاهل اما متمکن

 «حوادث»، تعیین کننده کیفیت زندگی مشترک ما نیستند، بلکه نوع برخورد و واکنش ما در برابر حوادث، تعیین کننده کیفیت زندگی مشترک ماست.
تغییرات در ملاک های ازدواج طی سال های اخیر بسیار سریع و عمیق بوده است؛ به طوری که این روزها بهتر است بگوییم ملاک مشخصی برای ازدواج باقی نمانده است و این خود یکی از دلایل کمرنگ شدن ارزش ها و ناپایداری در برابر سختی های زندگی مشترک است.

پیامدهای منفی ازدواج با مرد ميانسال یا متاهل اما متمکن 

 

از طرفی، عشق از چالش های مهم زندگی همه ماست و اگر مبنای درستی نداشته باشد و به ازدواج بینجامد داستان به قدری فاجعه آمیز خواهد شد که در نهایت به جدایی زوجین می انجامد. با توجه به آنچه عنوان شد می توان نتیجه گرفت که شروع زندگی مشترک بدون ملاک های مشخص به یک نقطه منتهی خواهد شد و آن احساس نا خشنودی و نارضایتی از زندگی است که در آخر به از هم پاشیدگی رابطه یا بهتر است بگوییم از هم پاشیدگی بنیانی به نام " خانواده " منجر می شود بنیانی که محل تولد تمامی ارزش های انسانی و اخلاقی است.

 

یکی از حقایقی که این روزها به دلایل مختلف با آن مواجه هستیم ازدواج دختران و پسران سنین پایین با افراد سنین بالاتر از خودشان است که اغلب پیامد هایی منفی به دنبال داشته است.

 

 

پیامدهای منفی ازدواج با مرد ميانسال یا متاهل اما متمکن

 

در ادامه، ضمن اشاره به ملاک های احتمالی برای انجام چنین ازدواج هایی از سوی افراد، به پیامد های این ازدواج ها نیز پرداخته خواهد شد:

ضعیف بودن شناخت فرد از خود :

اولین و مهم ترین دلیل ازدواج هایی به این سبک، این است که مرد یا زن متقاضی این نوع ازدواج، خود و همچنین نیاز و انگیزه های خود را برای ازدواج نمی شناسد لذا لازم است قبل از ازدواج تکلیفمان را با خودمان روشن کنیم.

درگیر مشکلات اقتصادی:

یکی از پیامد های مشکلات اقتصادی در جامعه ما، شاید همین ازدواج های غیر متعارف باشد. ازدواج دختران بسیار جوان با مردان متأهل و متمکن و یا ازدواج پسران جوان با خانم های مطلقه بزرگ تر از خود در موارد بسیاری به مشکلات اقتصادی مربوط است.

پیامدهای منفی ازدواج با مرد میانسال یا متاهل اما متمکن

به بیان دیگر وقتی مهیا کردن شرایط اولیه ازدواج برای پسران جوان و مجرد که با مشکلاتی چون نداشتن کار مناسب درگیر هستند، بسیار سخت می شود تمایل آن ها برای ازدواج با خانم های مطلقه ولی بهره مند از اوضاع اقتصادی مطلوب تر افزایش می یابد.

از سوی دیگر، وقتی دختر جوانی با مشکلات اقتصادی زیادی روبه رو باشد یا خانواده اش در تهیه جهیزیه ناتوان باشند، مجبور است تن به ازدواج با مردان بسیار بزرگ تر از خود و یا حتی ازدواج با مردان متأهل بدهد.

این ها موجب می شود که امروزه شاهد ازدواج هایی با اشکال نا متعارف باشیم که البته اغلب آن ها در نهایت با مشکل مواجه خواهند شد. لذا لازم است نگاه مان به مسائل اقتصادی را به عنوان یکی از ملاک های ازدواج خوب بررسی کنیم. در واقع بدانیم «ازدواج» راه مناسبی برای تعدیل مشکلات اقتصادی نیست.

 

پیامدهای منفی ازدواج با مرد ميانسال یا متاهل اما متمکن

 

در حسرت جایگاه اجتماعی :

گاهی اوقات موقعیت اجتماعی خوب یک مرد باعث می شود برخی دختران مجرد برای بهره مندی از این منزلت اجتماعی تصمیم به ازدواجی نامتعارف بگیرند. در نظر بسیاری از دخترانی که راه های زیادی برای ارتقای منزلت اجتماعی پیش رویشان نیست، ازدواج با مردان دارای موقعیت ویژه ولو متاهل یا بسیار بزرگ تر از خود می تواند راهی برای جبران این محدودیت ها باشد.

آگاهی دختران نسبت به پیامدهای این نوع ازدواج می تواند ازدواج با انگیزه های آگاهانه تری را موجب شود.

 

عشق، تعهد و امنیت:

نمی توان امید داشت که عشق برای مدت طولانی در بالاترین سطح احساسی خود باقی بماند. این امر به ویژه درباره ازدواج های نامتعارف بیشتر صدق می کند به طوری که اختلاف سنی بالا، نرسیدن به سازگاری عاطفی و زناشویی به دلیل این اختلاف سنی، ناتوانی در درک متقابل و نیز ناهماهنگی در انرژی روانی که نیاز است رابطه را گرم تر و با دوام تر سازد زمینه ناسازگاری و جدایی را فراهم می کند.

 

از طرفی باید بدانیم آنچه مهم است حفظ عشق است، نه عاشق شدن. در پاسخ به دو دختر فرستنده پیامک باید گفت مردی که قادر به حفظ عشق خود نسبت به همسر و فرزندانش نیست مسلم است که قادر به حفظ تعهدی دوباره نیز نمی باشد.

همین طور مردی که امنیت روانی خود و خانواده اش را به راحتی به خطر می اندازد می تواند تهدیدی برای شما در زندگی جدید نیز محسوب شود.

 

سکوتی پر از درد :

در میان ازدواج های به ظاهر موفق در این سبک نامتعارف، به نظر می رسد عاملی مستتر است که پوسته ازدواج را سالم نگه داشته است و بیرونش را زیبا جلوه می دهد که همین امر موجب ازدیاد آن شده است و آن عامل " سکوت " است. سکوت به دلیل ترس از ابراز پشیمانی، ترس از طلاق، ترس از تنها شدن، ترس از مشکلات اقتصادی، ترس از آینده فرزندان و... . 

 

اغلب ازدواج هایی از این قبیل خط پایان مشخصی ندارند یا به ندرت به طلاق منتهی می شوند.

هرچند برخی از زوجین در این رابطه سعی در حفظ آن خواهند کرد، چرا که نه توان تجربه شکستی دوباره را دارند و نه تحمل تنهایی تا پایان عمر، اما احتمالاً این زندگی هیچ گاه رنگ و بوی رضایت به خود نخواهد دید لذا نیاز است تا آگاهانه فرد و موقعیتی را انتخاب کنیم که قادر به پذیرش مسئولیت آن نیز باشیم.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه