اضطراب دوران بارداری،راههای مفید برای کاهش اضطراب بارداری

اضطراب دوران بارداری و کاهش اضطراب بارداری:بسیاری از خانمهایی که برای اولین بار تجربه بارداری را پشت سر می گذارند ، به دلیل عدم آگاهی کافی و یا نقل قول های اطرافیان ، بارداری پر استرسی را از سر می گذرانند که این مساله هم برای مادر و هم برای فرزند وی خطر ساز می باشد. آرامش روانی مادر باردار ، یکی از مهمترین عواملی است که باید به آن توجه شود و همسران این زنان بیش از دیگران در کاهش استرس های ناشی از بارداری، موثر هستند.

 اضطراب دوران بارداری و کاهش اضطراب بارداری

اضطراب دوران بارداری و کاهش اضطراب بارداری

1. کاهش اضطراب بارداری:رفت و آمد با دوستان مثبت اندیش:

دوستان خوش بین و مثبت نگر، بیش از دیگران قادر به عوض کردن حال و هوای پر استرس شما هستند به ویژه اگر این دوستان خود تجربه زایمان نیز داشته باشند. از همان روزهای ابتدای بارداری ، شرایط خود را برای این دسته از دوستان توضیح دهید و از آنها بخواهید که در این دوران بیش از قبل در کنارتان باشند. با آنها برای خرید و گردش بیرون بروید و سعی کنید در زمانهایی که در کنار هم هستید از فکر کردن به موارد استرس زا دست بکشید.

 

اضطراب دوران بارداری و کاهش اضطراب بارداری

 

2. کاهش اضطراب بارداری:تفریحات سالم :

در برنامه روزانه خود ، انجام کارهای کوچک ولی دلنشینی را که تنها به خودتان اختصاص دارد را قرار دهید. در ابتدا علائق خود را ارزیابی کنید و برنامه ای بر آن مبنا بچینید.کتاب خواندن ، انجام کارهای هنری مانند نقاشی ، موسیقی ، خطاطی و... ، دیدن فیلم هایی که همیشه دوست داشتید ببینید ، داستان نویسی و یا سرودن شعر و مهمتر از همه نوشتن خاطراتی از روزهای بارداری و احساستان برای فرزندی که در راه دارید.

 

اضطراب دوران بارداری و کاهش اضطراب بارداری

 

3. کاهش اضطراب بارداری:ورزش:

فراموش نکنید که بارداری در صورتی که در شرایط خاص پزشکی نباشد ، نباید مانع فعالیت های ورزشی شما گردد. برای این کار در ابتدا حتما با پزشک خود مشورت کنید و سپس اقدام به ورزش های مناسب این دوران نمایید. یکی از عوامل بروز استرس در مادران افزایش وزن آنها می باشد که با انجام ورزش های ساده ، می توانید به کنترل منطقی آن نیز بپردازید.

 

اضطراب دوران بارداری و کاهش اضطراب بارداری

 

4.کاهش اضطراب بارداری: گوش دادن به موسیقی های آرام بخش:

گوش دادن به موسیقی های مناسب علاوه بر آنکه می تواند سبب آرامش مادر شود ، پس از پنجمین ماه بارداری که سیستم شنوایی کودک نیز تکامل می یابد و قادر به درک و دریافت اصوات است، بر هوش جنین و رشد ذهنی وی نیز اثر می گذارد. اگر در هنگام شنیدن به موسیقی های مورد نظرتان تمرینات تنفسی و تن آرامی مناسب برای دوران بارداری را نیز انجام دهید، مطمئنا احساس بهتری را تجربه خواهید کرد.

 

اضطراب دوران بارداری و کاهش اضطراب بارداری

 

5. کاهش اضطراب بارداری:تغذیه خوب:

بسیاری از مادران فکر می کنند با ورود به دوران بارداری ، مجاز به خوردن هر نوع غذایی در هر میزانی هستند اما پر خوری و یا کم خوری، هر کدام به نوع خود می تواند سبب ایجاد استرس در شما گردد.انتخاب غذاهای مفید برای شما و جنین ، علاوه بر تضمین سلامت مادر و فرزند، موجب خواب خوب و فعالیت روزانه بهتر شما می گردد. حتما در زمینه تغذیه با پزشک خود مشورت کنید. هیچگاه خود را گرسنه نگه ندارید و وعده های غذایی خود را به وعده هایی با تعداد بیشتر ولی حجم کمتر برسانید.

 

 اضطراب دوران بارداری و کاهش اضطراب بارداری

 

6. کاهش اضطراب بارداری:فراهم کردن فضای دلنشین در منزل و یا محل کار:

شما با انجام چند کار ساده ، می توانید محیط منزل یا محل کار خود را به فضایی آرامش بخش با تولید کمترین میزان استرس تبدیل کنید. مرتب بودن فضایی که بخشی از روز را در آن می گذرانید ، بسیار به آرامش شما کمک می کند ، روشن کردن عود ، قرار دادن ظرفی کوچک از خوراکی مفید مورد علاقتان و... از عواملی به شمار می روند که می توانند سبب افزایش آرامش شما نیزگردند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه